Επίσκεψη του τομέα Γεωπονίας στην έκθεση Νομισμάτων

“Από το τάλαντο στο Ευρώ" – νομίσματα του κόσμου

Την Πέμπτη 20 Νοεμβρίου 2014 το τμήμα μας (ΓΓΤ2 ) επισκέφτηκε την έκθεση νομισμάτων στο εκκλησιαστικό μουσείο του μητροπολιτικού μεγάρου Κατερίνης. Εκεί μας υποδέχτηκε και μας ξενάγησε ο π. Ιωκείμ Οικονομίκος όπου και είδαμε παλιά και σπάνια νομίσματα Ελληνικής και ξένης προέλευσης. Ιδιαίτερη εντύπωση μας έκαναν τα συλλεκτικά νομίσματα και τα νομίσματα σε διάφορα σχήματα διαφορετικά από τα συνηθισμένα όπως τετράγωνα, πολύγωνα καθώς και τα δολλάρια που ήταν τυπωμένα σε φύλλα χρυσού. Η συλλογή αυτή ανήκει στο συλλέκτη κ. Αναστάσιο Τερζή πρώην δήμαρχο Αιγινίου και ήταν πράγματι πολύ ενδιαφέρουσα.

Φεύγοντας δεχτήκαμε και τα συγχαρητήρια του πατρός Ιωκείμ για την άψογη συμπεριφορά και το ήθος μας που όπως μας είπε επιβεβαίωσαν για μια ακόμη φορά την άριστη εικόνα που έχει για τα παιδιά του σχολείου μας και από τις επισκέψεις άλλων τμημάτων του σχολείου μας και παλαιότερα!

geoponia nomismata2014