«Σεξουαλικότητα και Εφηβεία»

Την Δευτέρα 10 Νοεμβρίου 2014 πραγματοποιήθηκε στο 2ο ΕΠΑ.Λ. Κατερίνης το Πρόγραμμα παρεμβάσεων πρόληψης του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων Πιερίας «Σεξουαλικότητα και Εφηβεία» σε συνεργασία με το Γενικό Νοσοκομείο Κατερίνης για το διδακτικό έτος 2014-15 υλοποιείται ήδη σε δεκαέξι σχολικές μονάδες της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

Το πρόγραμμα έχει εγκριθεί από το ΥΠΑΙΘ-ΣΕΠΕΔ. Την παρέμβαση κάνουν οι: Αγγελική Τσαβέλη, Ψυχολόγος του Γ.Ν.Κατερίνης, με θέμα «Σεξουαλικότητα και Εφηβεία», Βασίλειος Γ. Τσιλιώνης, Ειδικευόμενος Ιατρός Μαιευτικής-Γυναικολογίας Γ.Ν.Κ. με θέμα «Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα-πρόληψη ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης» και ο Αθανάσιος Χαρίσης, Υπεύθυνος Σ.Σ.Ν., Δρ. Παιδαγωγικής, έχει την ευθύνη του παιδαγωγικού χειρισμού του θέματος.

sex teen 1

Το πρόγραμμα υλοποιήθηκε με το χαιρετισμό του Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Ι. Καζταρίδη, του Διευθυντή της σχολικής μονάδας κ. Κύριλλου Τσερμπάκ και την ενεργό συμμετοχή των μαθητών του τμήματος Εμπορίας και Διαφήμισης (ΒΟΕ) της Β’ Τάξης του τομέα Διοίκησης και Οικονομίας του 2ου ΕΠΑ.Λ. Κατερίνης και των εκπαιδευτικών: Θανουρή Γλυκερίας και Παπαδοπούλου ‘Ολγας.

sex teen 2

Αφίσα: Έργο του Τμήματος ΒΟΕ Τομέα Διοίκησης και Οικονομίας του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης με υπεύθυνους τους εκπαιδευτικούς Γλυκερία Θανουρή και Όλγα Παπαδοπούλου.

Κατερίνη 11-11-2014