ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΜΑΤΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΟΥΝ ΤΟ 2ο ΕΠΑΛ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΡΤΗΘΕΙ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ

Ως Υπεύθυνος του τομέα Πληροφορικής του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης, διαχειριστής του δικτυακού τόπου της σχολικής μονάδας και υπεύθυνος σχεδόν όλων των αναρτήσεων που έχουν πραγματοποιηθεί στο συγκεκριμένο δικτυακό τόπο (http://2epal-kater.pie.sch.gr/2epal) θα ήθελα να σημειώσω τα ακόλουθα:

1. Η φωτογραφία του κ. Τσερμπάκ Κύριλλου που κυκλοφορεί στο διδίκτυο σε γραφείο όπου εμφανίζεται ο Κεμάλ, φυσικά και δεν είναι φωτογραφία από το γραφείου Διευθυντή του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης, αλλά φωτογραφία από γραφείο Τούρκου Διευθυντή, η οποία έχει τραβηχτεί στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού προγράμματος Leonardo το 2013, στο οποίο συμμετέχει το σχολείο μαζί με άλλες έξι χώρες. Οι υπόλοιποι καθηγητές στην συγκεκριμένη φωτογραφία είναι οι Διευθυντές του Τούρκικου, του Ιταλικού και του Ρουμάνικου σχολείου. Όπως τονίζω στο σχετικό δημοσίευμα και σε άλλα δημοσιεύματα στο δικτυακό τόπο του σχολείου, η Ελληνική αποστολή έτυχε άριστης φιλοξενίας και στην Τουρκία και στην Ισπανία και στην Τσεχία πρόσφατα, όπου συμμετείχε σε αντίστοιχες συναντήσεις. Το συγκεκριμένο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα σχετίζεται με μια πρωτοβουλία του τομέα Πληροφορικής του Σχολείου και αφορά την "Επαυξημένη πραγματικότητα - Augmented Reality" στην Δευτεροβάθμια Επαγγελματική Εκπαίδευση.
  2. Δεν έχει δοθεί σε κανέναν άδεια από εμένα ή από την Διεύθυνση του σχολείου για αναδημοσίευση οποιουδήποτε υλικού από τον δικτυακό τόπο που αφορά την σχολική κοινότητα χωρίς την αναφορά την πηγής. Στην συγκεκριμένη περίπτωση η πηγή του δημοσιεύματος είναι η ακόλουθη: http://2epal-kater.pie.sch.gr/2epal/index.php/2012-05-11-20-05-11/2012-05-13-14-03-43/180-leonardo-project, όπου μπορεί οποιοσδήποτε να διαβάσει ολόκληρο το δημοσίευμα και φυσικά να καταλάβει από που προέρχονται οι φωτογραφίες. Συνεπώς, οποιαδήποτε ανάρτηση αφορά την σχολική μονάδα χωρίς να αναφέρει την πηγή είτε των φωτογραφιών είτε των κειμένων, είναι παράνομη και θα κινηθούν οι σχετικές νομικές διαδικασίες.
  3. Αποκλειστικά και μόνο για την δημοσιότητα και την ακροαματικότητα τις τελευταίες ημέρες διάφορα blog, sites, ραδιοφωνικοί σταθμοί και κανάλια αναπαράγουν επιλεκτικά ψευδείς πληροφορίες χωρίς να τις διασταυρώνουν με αποτέλεσμα να θίγουν μια ολόκληρη σχολική κοινότητα, μαθητές, καθηγητές, οικογένειες και να έχουν αναστατώσει χωρίς κανένα λόγο μια ολόκληρη τοπική κοινωνία. Οποιαδήποτε απόφαση του συλλόγου καθηγητών της σχολικής μονάδας εκφράζεται επίσημα μόνο μέσω της ιστοσελίδας του σχολείου είτε με σχετική ενυπόγραφη ανακοίνωση στον τύπο.
  4. Οτιδήποτε αφορα τις αποφάσεις του συλλόγου καθηγητών της σχολικής μονάδας μπορείτε να ενημερώνεστε από το δικτυακό τόπο του σχολείου, ο οποίος ενημερώνεται καθημερινά.

με εκτίμηση,

Σιδηρόπουλος Δημήτριος (ΠΕ 19)

Υπ. Τομέα Πληροφορικής

2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης