Επίσκεψη μαθητών στο ΝΟΗΣΙΣ

Επίσκεψη μαθητών ΓΕ,ΓΝ1 & ΓΝ2 στο Νόησις

Την Τετάρτη 30 Απριλίου 2014 πραγματοποιήθηκε η εκπαιδευτική επίσκεψη των μαθητών των τμημάτων ΓΕ,ΓΝ1 & ΓΝ2 στο Νόησις στη Θεσσαλονίκη. Οι μαθητές παρακολούθησαν την έκθεση "ΑΙΓΑΙΟΝ - η γέννηση ενός Αρχιπελάγους" που οργανώνει το Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Απολιθωμένου Δάσους Λέσβου στο Νόησις Θεσσαλονίκης. Η ξενάγηση αφορούσε την γέννηση από την Τίθυ στο Αιγαίο Πέλαγος, την δημιουργία των νησιών του Ελλαδικού χώρου, το απολιθωμένο δάσος της Λέσβου και ενημέρωση για τα ηφαίστεια. Οι μαθητές παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον τα εκθέματα, συμμετείχαν σε διαδραστικά παιχνίδια και τους προβάλανε βίντεο γενικά για τις ακτές των νησιών της Ελλάδας.

nohsis1 2014

nohsis2 2014

nohsis3 2014

nohsis4 2014

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά την Κα Κατερίνα Βασιλειάδου, Δρ. Γεωλόγος-Παλαιοντολόγος, καθώς και το προσωπικό του Νοήσις για την άψογη συνεργασία ,ξενάγηση και οργάνωση της έκθεσης που παρακολουθήσαμε.

Οι Καθηγητές/τριες του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης

Δελήμπαλτας Παναγιώτης, Πλατσά Ευριδίκη