Ο αμπελώνας του 2ου ΕΠΑΛ

abeli1abeli2

Την Παρασκευή 11 Απριλίου 2014 ένα όνειρο και μια παλιά επιθυμία εκπαιδευτικών και μαθητών του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης έλαβε σάρκα και οστά. Εκεί, δίπλα στο βιολογικό κήπο του σχολείου, ο εκπαιδευτικός αμπελώνας μας αποτελεί πλέον πραγματικότητα. Για να υλοποιηθεί το έργο αυτό βοήθησαν όλοι, ο καθένας από το δικό του μετερίζι με προθυμία, αγάπη, ενδιαφέρον και φροντίδα για την ενίσχυση των παιδιών, για την ποιοτικότερη πρακτική τους εκπαίδευση, απαραίτητο εφόδιο για μια επιτυχημένη επαγγελματική σταδιοδρομία αλλά και για ένα ελκυστικότερο μαθησιακό περιβάλλον. Η διοίκηση του σχολείου και οι εκπαιδευτικοί του Τομέα Γεωπονίας εκφράζουμε την πεποίθηση μας ότι ο αμπελώνας αυτός θα βελτιώσει το επίπεδο της παρεχόμενης εκπαίδευσης και θα αναβαθμίσει την επαγγελματική διάσταση του σχολείου μας. Είμαστε Επαγγελματικό Λύκειο και δεν πρέπει να ξεχνάμε, χωρίς να παραγνωρίζουμε την αξία της θεωρίας, ότι η πρακτική και βιωματική μάθηση συνιστά ισχυρότατο εργαλείο μεταφοράς γνώσης. Ας θυμηθούμε την παλιά Κινέζικη παροιμία:

Ακούω και ξεχνώ

Βλέπω και θυμάμαι

Κάνω και καταλαβαίνω

abeli3

Η υλοποίηση του έργου αυτού θα ήταν αδύνατη χωρίς την καθοριστική συνεισφορά της τοπικής Εκκλησίας του Νέου Κεραμιδίου, η οποία μας παραχώρησε μισό στρέμμα σε χωράφι που γειτνιάζει με το σχολείο μας και κατέστησε έτσι δυνατή τη δημιουργία του αμπελώνα.   Η Διεύθυνση, ο Σύλλογος Διδασκόντων, ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων αλλά και οι μαθητές του Σχολείου αισθάνονται την ανάγκη να ευχαριστήσουν θερμά την τοπική Εκκλησία για την ευγενική της συνδρομή και υποστήριξη του έργου του Σχολείου.

Κατερίνη 28/4/2014