Εθελοντική Αιμοδοσία

ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΑΙΜΟΔΟΣΙΑ ΣΤΟ 2ο ΕΠΑΛ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ

Την Τρίτη 13 Μαΐου 2014, στο 2Ο ΕΠΑ.Λ. Κατερίνης, πραγματοποιήθηκε εθελοντική αιμοδοσία σε συνεργασία με το Τμήμα Αιμοδοσίας του Γ.Ν. Κατερίνης.

aimidosia1

aimodosia3

aimodosia4

aimodosia2

Μαθητές και καθηγητές ανταποκρίθηκαν άμεσα και με χαρά στην πρωτοβουλία του τμήματος Νοσηλευτικής του Τομέα Υγείας και Πρόνοιας του σχολείου μας, και με την συμμετοχή τους έδωσαν ένα μάθημα ανθρωπιάς και παράλληλα ένα μήνυμα αισιοδοξίας στο γκρίζο και μίζερο σκηνικό της εποχής μας. Η ανιδιοτελής προσφορά αποτελεί ύψιστη πράξη αγάπης προς το συνάνθρωπο, γιατί όπως όλοι καλά γνωρίζουμε το αίμα ούτε παράγεται ούτε αντικαθίσταται. ΜΟΝΟ ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ! Η ανεκτίμητη αυτή κοινωνική πράξη, η οποία διοργανώθηκε από το τμήμα Νοσηλευτικής και τις υπεύθυνες καθηγήτριες κα Φασούλα Μαρία και κα Δελησαββίδου Παναγιώτα σε συνεργασία με το Τμήμα Αιμοδοσίας του Γ. Ν. Κατερίνης, αναδεικνύει την ανθρωπιστική διάσταση και το υψηλό αίσθημα αλληλεγγύης των μελών της εκπαιδευτικής κοινότητας.

Το σχολείο μας θα συνεχίσει και στο μέλλον να οργανώνει και να υποσστηρίζει τέτοιες δράσεις που συμβάλλουν στην ευαισθητοποίηση και ενημέρωση των μαθητών για την αξία της εθελοντικής αιμοδοσίας.

Συγχαρητήρια στους εμπνευστές της δράσης αυτής και σε όλους τους μαθητές και καθηγητές για την αθρόα συμμετοχή τους. Ένα μεγάλο ευχαριστώ οφείλουμε επίσης στο προσωπικό του Γ.Ν. Κατερίνης που ανταποκρίθηκε άμεσα στην πρόσκλησή μας και οργάνωσε με άψογο και υποδειγματικά επιστημονικό τρόπο την αιμοδοσία.

Ο Διευθυντής του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης

Τσερμπάκ Κύριλλος