Η μελωδία της ποίησης

Παρουσίαση του Πολιτιστικού Προγράμματος «Η μελωδία της ποίησης»

από το 2ο ΕΠΑ.Λ. και το 5ο Γυμνάσιο Κατερίνης

Το 2ο ΕΠΑ.Λ. Κατερίνης σε συνεργασία με το 5ο Γυμνάσιο διοργάνωσε την Πέμπτη 25 και Παρασκευή 26 Απριλίου , τρεις συναυλίες με θέμα τη μελοποιημένη ποίηση. Κεντρικός στόχος των εκδηλώσεων, ήταν η παρουσίαση του σχολικού πολιτιστικού προγράμματος «Η μελωδία της ποίησης», το οποίο ξεκίνησε στην αρχή της σχολικής χρονιάς με υπεύθυνες καθηγήτριες, την κ. Μαρία Πετάση από το 2ο ΕΠΑ.Λ. και την κ. Αντωνιάδου Άννα από το 5ο Γυμνάσιο.

Στις τρεις συναυλίες, οι οποίες πραγματοποιήθηκαν στο 5ο Γυμνάσιο, στο 5ο Λύκειο και στο 2ο ΕΠΑΛ, παρευρέθηκε πλήθος μαθητών, γονέων και εκπαιδευτικών. Η χορωδία και η ορχήστρα, απαρτίστηκε από μαθητές και καθηγητές των δύο σχολείων, οι οποίοι τραγούδησαν γνωστά κι αγαπημένα μελοποιημένα ποιήματα του Οδ. Ελύτη, του Γ. Ρίτσου, του Γ. Σεφέρη, του Ν. Γκάτσου και άλλων μεγάλων Ελλήνων ποιητών, που ξεσήκωσαν και ενθουσίασαν το κοινό.

Παρόντες στη βραδινή εκδήλωση που έλαβε μέρος στο 5ο ΓΕΛ Κατερίνης ήταν ο κ. Αντωνίου Χρήστος, πρόεδρος της ΟΛΜΕ, οι διευθυντές του 5ου ΓΕΛ κ. Παπαργυρίου Αλέξανδρος, του 5ου Γυμνασίου κ. Μπιτόπουλος Βασίλης , του 2ουΕΠΑΛ κ. Τσερμπάκ Κύριλλος και του Μουσικού Σχολείου κ. Κυριακού Δημήτρης.

Οι καθηγητές που συμμετείχαν στην ορχήστρα ήταν οι: Νικόπουλος Χρήστος, Μπεινάς Δημήτρης, Δελήμπαλτας Παναγιώτης, Καρυωτάκης Γεώργιος και ο Παπαγιαννούλης Χαράλαμπος. Τον ήχο επιμελήθηκε ο Γιώργος Μπεινάς.