Δράση κατά της ενδοσχολική Βίας

Στο πλαίσιο των δράσεων κατά της σχολικής βίας και του εκφοβισμού την Τετάρτη 6 Μαρτίου προβλήθηκε η ταινία  «Dangerous Minds»   (1995, ελληνικός τίτλος «Ασυμβίβαστη γενιά» με τη Michelle Pfeiffer στον πρωταγωνιστικό ρόλο.

Η ταινία προβλήθηκε διαδοχικά σε όλες τις τάξεις και ακολούθησε διαλογική συζήτηση μεταξύ μαθητών και καθηγητών ανά τμήμα.

Κατά γενική ομολογία οι μαθητές παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον την ταινία και συμμετείχαν ενεργά στις συζητήσεις που ακολούθησαν. Τα αποτελέσματα του σχολιασμού της ταινίας από τους μαθητές συνοψίζονται στα εξής συμπεράσματα:

1) Οι βασικές αιτίες που ωθούσαν τους μαθητές στην παραβατική συμπεριφορά και τη βία ήταν οι ειδικές μαθησιακές τους ανάγκες και το χαμηλό κοινωνικό-οικονομικό περιβάλλον στο οποίο ζούσαν.

2) Η βία σε οποιαδήποτε μορφή και αν εκφράζεται δεν πρέπει να υιοθετείται από κανέναν και για κανέναν λόγο. Τα προβλήματα και οι διαφορές πρέπει να αντιμετωπίζονται με διάλογο και αλληλοκατανόηση.

3) Στην αντιμετώπιση της ενδοσχολικής βίας σημαντικό ρόλο μπορεί να παίξει και το σύνολο της σχολικής κοινότητας (μαθητές, εκπαιδευτικοί, γονείς, τοπική κοινωνία) στοχεύοντας με κατάλληλλες δράσεις στη δημιουργία θετικού κλίματος στο σχολείο, ώστε να μην αναπαράγει τη βία.