Δράσεις του τομέα Πληροφορικής

Προσεχείς Δράσεις του τομέα Πληροφορικής

του ΣΕΚ Κατερίνης (2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης)

Δεδομένης της οικονομικής κρίσης και κατ? επέκταση της έλλειψης οικονομικών πόρων για την συντήρηση και την αναβάθμιση των υπαρχουσών υλικοτεχνικών υποδομών του σχολείου μας, οι καθηγητές του τομέα Πληροφορικής του 2ουΕΠΑΛ Κατερίνης αποφάσισαν να προχωρήσουν στην οργάνωση συγκεκριμένων δράσεων για την συγκέντρωση χρημάτων, τα οποία θα διατεθούν αποκλειστικά για την συντήρηση και την αναβάθμιση των σχολικών εργαστηρίων Πληροφορικής που στεγάζονται στο 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης. Η απόφαση αυτή πάρθηκε με κύριο γνώμονα την παροχή σύγχρονων εργαλείων και εξοπλισμού διδασκαλίας προς τους μαθητές, ώστε να έρχονται σε άμεση επαφή με τις νέες τεχνολογίες και υπηρεσίες.

Πιο συγκεκριμένα, οι δράσεις που οργανώνονται και θα πραγματοποιηθούν την τελευταία εβδομάδα των μαθημάτων πριν κλείσουν τα σχολεία για τις γιορτές των Χριστουγέννων (δηλαδή από 17-12-2012 έως και 21-12-2012) είναι οι ακόλουθες:

1. Η εβδομάδα από 17-12-2012 έως και 21-12-2012 καθορίζεται έως εβδομάδα προστασίας των υπολογιστών από ιούς. Συγκεκριμένα, μαθητές και καθηγητές του τομέα Πληροφορικής θα δέχονται στο εργαστήριο Συντήρησης Υπολογιστών του σχολείου οποιονδήποτε ηλεκτρονική υπολογιστή από μαθητές της σχολικής κοινότητας αλλά και από τους καθηγητές του σχολείου για δωρεάν έλεγχο και εκκαθάριση του υπολογιστή από ιούς.
  2. Την ημέρα της σχολικής γιορτής για τα Χριστούγεννα θα πραγματοποιηθεί σε χώρο του σχολείου παζάρι λειτουργικών μεταχειρισμένων και καινούργιων τμημάτων ηλεκτρονικών υπολογιστών (μνήμες, σκληροί δίσκοι, cd-rom, dvd-rom, μητρικές, κουτιά υπολογιστών, ποντίκια, πληκτρολόγια, κάρτες γραφικών, κάρτες ήχου, κάρτες δικτύου, κτλ).
  3. Την ημέρα της σχολικής γιορτής για τα Χριστούγεννα θα πραγματοποιηθεί κλήρωση από λαχειοφόρο αγορά, η οποία θα περιλαμβάνει προϊόντα νέας τεχνολογίας (υπολογιστές, κινητά τηλέφωνα, ipod, usb flash memory, κτλ).

Οι καθηγητές του

Τομέα Πληροφορικής