Δραστηριότητα του τομέα Οικονομίας

Το Τμήμα “ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ ” του τομέα  “ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ & ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ”

στις 26/1/2012 κάλεσε τον κ. Κατσιώκαλη Πέτρο, ιδιοκτήτη του Τουριστικού Πρακτορείου “ SIRIOSTRAVEL ”.

Ο κ. Κατσιώκαλης παρουσίασε τη λειτουργία του Πρακτορείου Εισερχόμενου Τουρισμού  και συζήτησε με τους μαθητές θέματα που προκάλεσαν το ιδιαίτερο ενδιαφέρον τους, όπως:

- Φάσεις λειτουργίας του Πρακτορείου
- Αναζήτηση Τουριστικών Αγορών
- Προώθηση Τουριστικών Προϊόντων
- Απασχόληση – Εξειδίκευση του προσωπικού των Τουριστικών Πρακτορείων.

Στις 28/2/2012 η κ. Πασχαλίδου ΄Ελλη – HospitalityManagerπαρουσίασε στους μαθητές  θέματα σχετικά με :

- Το ρόλο του Marketing στον Τουρισμό

- Τη σημασία των Δημοσίων Σχέσεων στις Ξενοδοχειακές Μονάδες

- Την εκπαίδευση και ανάπτυξη του Ανθρώπινου Δυναμικού στις Ξενοδοχειακές Επιχειρήσεις

Στο τέλος της παρουσίασης ακολούθησε συζήτηση κατά την  οποία η κ Πασχαλίδου απάντησε σε ερωτήματα των μαθητών που αφορούσαν κυρίως θέματα  σχετικά με τον επαγγελματικό προσανατολισμό,  την εκπαίδευση και την απασχόληση στον τομέα του Τουρισμού.

Οι Υπεύθυνες καθηγήτριες

ΚΑΛΤΑΡΙΔΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ     -   ΠΕΤΡΙΔΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ