Επίσκεψη του τομέα Υγείας στο ΑΤΕΙΘ

Διδακτική επίσκεψη της Γ΄ Τάξης Υγείας & Πρόνοιας στο Αλεξάνδρειο  ΑΤΕΙ Θεσσαλονίκης

ateithe

Στις 8 Μαρτίου 2017 τα τμήματα ΓΥΒ,ΓΥΕ και ΓΥΝ του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στο Αλεξάνδρειο ΑΤΕΙ Θεσσαλονίκης και συγκεκριμένα στη σχολή ΣΕΥΠ και τα τμήματα Νοσηλευτικής ,Μαιευτικής, Προσχολικής αγωγής και Φυσιοθεραπείας.

Οι μαθητές/τριες καταρχάς ενημερώθηκαν από τα τμήματα για τα προγράμματα σπουδών, καθώς και την επαγγελματική αποκατάσταση της κάθε ειδικότητας, έθεσαν ερωτήσεις στους καθηγητές των ΤΕΙ επιλύοντας απορίες σχετικά με τον τρόπο λειτουργίας ,την πτυχιακή, την πρακτική άσκηση, τον τρόπο παρακολούθησης κατά την διάρκεια του εξαμήνου, την εκπόνηση εργαστηρίων στα δημόσια νοσοκομεία, στη συνέχεια ακολούθησε ξενάγηση στα εργαστήρια των τμημάτων.

Να ευχαριστήσουμε θερμά το Πρόεδρο του Αλεξάνδρειου ΑΤΕΙ Θεσσαλονίκης, τη σχολή ΣΕΥΠ και τα τμήματα Νοσηλευτικής ,Μαιευτικής, Προσχολικής αγωγής και Φυσιοθεραπείας και τους καθηγητές τους, για τον χρόνο που αφιερώσανε για να πραγματοποιηθεί η ενημέρωση των μαθητών/τριων του σχολείου μας.

Οι συνοδοί καθηγητές/τριες

Δελήμπαλτας Παναγιώτης ,Καραματσούκη Αγγελική, Πλατσά Ευρυδίκη και Σάτσιου Καλλιόπη.