ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΚΑΡΠΑ

Η τρίτη τάξη του Τομέα Υγείας Πρόνοιας στις 23/2/2017 εκπαιδεύτηκε στην Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση από πιστοποιημένους εκπαιδευτές-διασώστες του ΕΚΑΒ Κατερίνης.

Κάθε χρόνο χιλιάδες άνδρες και γυναίκες καταρρέουν και πεθαίνουν από καρδιακή προσβολή. Ο θάνατος θα μπορούσε να έχει αποφευχθεί έαν είχε ξεκινήσει έγκαιρα η καρδιοπνευμονική αναζωογόνηση ( ΚΑΡΠΑ). Η ΚΑΡΠΑ  αποτελείται από τις θωρακικές συμπιέσεις , για να αποκατασταθεί η κυκλοφορία του αίματος και τις εμφυσήσεις διάσωσης , για να μεταφερθεί αέρας στα πνευμόνια. Με την εφαρμογή της ΚΑΡΠΑ μπορεί να προληφθεί βλάβη στα ζωτικά όργανα ιδιαίτερα στον εγκέφαλο..

Οι μαθητές έμαθαν πως να αξιολογούν ένα θύμα που έχει καταρρεύσει,

πως να εφαρμόζουν θωρακικές συμπιέσεις και εμφυσήσεις διάσωσης,

πως να χρησιμοποιούν με ασφάλεια έναν αυτόματο εξωτερικό απινιδωτή και

πως να τοποθετούν ένα αναίσθητο θύμα που αναπνέει, σε θέση ανάνηψης.

Οι μαθητές αφού παρακολούθησαν την ΚΑΡΠΑ εφάρμοσαν τις τεχνικές στις κούκλες .

Ευχαριστούμε πολύ τους Διασώστες-εκπαιδευτές του ΕΚΑΒ Κατερίνης για την συνεργασία.

karpa2017a

karpa2017b