ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟ ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ

Στις 17/2/2017 οι μαθητές του τμήματος νοσηλευτικής του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης, με τους καθηγητές κα. Πλατσά, κα.Τζουρά και κα. Παπαγεωργίου επισκέφθηκαν το εκκλησιαστικό γηροκομείο Κατερίνης.

Το ίδρυμα λειτούργησε πρώτη φορά το 1961. Λειτουργεί εδώ και 62 χρόνια στη θέση προσήλιο Σβορώνου Κατερίνης.

Διευθυντής είναι . π. Σταύρος Κοσεογλου

Υποδιευθυντής ο Ι. Πουλατσίδης

Σκοπός της λειτουργίας του ιδρύματος είναι η παροχή στέγης, διατροφής και ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης, σε 22 γερόντισσες Μέσα σε ένα περιβάλλον οικογενειακής θαλπωρής.

Έχει 13 άτομα προσωπικό διάφορων ειδικοτήτων για την φροντίδα και την νοσηλεία των τροφίμων. Εθελοντικώς προσφέρουν τις υπηρεσίες τους στο ίδρυμα γιατροί διάφορων ειδικοτήτων, εθελόντριες αδελφές από τον Ερυθρό Σταυρό Κατερίνης αλλά και απλοί πολίτες που φροντίζουν για την ατομική Υγιεινή των τροφίμων.

Οι μαθητές αφού ξεναγήθηκαν στο χώρο και ενημερώθηκαν για την λειτουργία του ιδρύματος από τον Δ/ντή και Υ/ντή ,κάθισαν με τις γερόντισσες μίλησαν, αντάλλαξαν εμπειρίες , τους διηγήθηκαν για την ζωή τους., τραγούδησαν παρέα, γέλασαν, δάκρυσαν. Μεγάλη ήταν η συγκίνηση τόσο από τα παιδιά όσο και από τους ηλικιωμένους. Δόθηκε η υπόσχεση ότι θα τους ξαναεπισκεφθούν.

Ευχαριστούμε πολύ για την θερμή φιλοξενία.

ghrokomeio