Ασφάλεια στο Διαδίκτυο 2017

saferinternet2017a

Ημέρα Ασφαλούς Διαδικτύου στις 7 Φεβρουαρίου, με εορτασμούς σε περισσότερες από 100 χώρες σε όλο τον κόσμο! Έτσι και στο 2ο ΕΠΑΛ, όπως και κάθε χρόνο, πραγματοποιήθηκε από τον τομέα Πληροφορικής σχετική ενημέρωση όλων των μαθητών της Α' τάξης σε θέματα ασφάλειας στο διαδίκτυο.

Πιο συγκεκριμένα οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν, να συζητήσουν, να παρακολουθήσουν βίντεο (webinars) σχετικά με το Cyberllying (ηλεκτρονικός εκφοβισμός: μορφές, συνέπειες, πρόληψη, αντιμετώπιση), την υπεύθυνη και ασφαλή χρήση του κινητού τηλεφώνου και την αναζήτηση πληροφοριών στο Διαδίκτυο. Επιπλέον, στους μαθητές δόθηκαν βασικές συμβουλές για την ορθή και με κριτική σκέψη διαχείριση των προσωπικών τους δεδομένων στο Facebook καθώς και λεπτομερείς οδηγιές για την καταγγελία παράνομου περιεχομένου ή παράνομης συμπεριφοράς στο Διαδίκτυο μέσω της ηλεκτρονικής φόρμας της Safeline.

safer 2017c