Παρακολούθηση θεατρικής Παράστασης

Την Τετάρτη 20/04 μαθητές του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης από τα τμήματα  ΒΥΝ ΚΑΙ ΑΥι του Τομέα Υγείας καθώς και της θεατρικής ομάδας με συνοδούς την κ. Παπαφωτίου, κ. Πετάση, κ. Μαντά και την κ. Παπαγεωργίου παρακολούθησαν  την θεατρική παράσταση « Ρωμαίος και Ιουλιέτα on theroad» του Ουίλιαμ Σαίξπηρ στην Μονή Λαζαριστών στην Θεσσαλονίκη.

Διασκευή Σκηνοθεσία: Στέλιος Χατζηαδαμίδης

Χορογραφία: Γιάννης Μάρτος

Περίληψη του έργου:

«Δύο οικογένειες, (Μοντέγοι και Καπουλέτοι) και οι δύο αξιοσέβαστες και ξακουστές στην όμορφη Βερόνα, μίσος αγεφύρωτο για χρόνια τις χωρίζει. Μίσος βαθύ, που τρέφεται από ποτάμια αίμα. Μα απ των θανάσιμων εχθρών τα σπλάχνα ξεπηδάει ένα ζευγάρι εραστών, που η κακιά του μοίρα το οδηγεί στον θάνατο. Στο ίδιο μνήμα θα ταφούν οι ερωτευμένοι νέοι. Αλλά μαζί τους θα ταφεί και το παλιό το μίσος.»

Την παράσταση που παρακολουθήσαμε προέκυψε από μια συνάντηση πολλών λοξών ρομαντικών που πιστεύουν βαθιά ότι υπάρχουν μέρες που ξημερώνει αλλιώς.

Μια παράσταση μουσικοχορευτική με μοντέρνα χορογραφία κράτησε το κοινό καθηλωμένο, προκάλεσε έντονα συναισθήματα σε όλους  τους θεατές.

Λέξεις πιο δυνατές από τις εικόνες.

Παράλληλες  ερωτικές ιστορίες ανώνυμων ανθρώπων, αναγνώσεις ποιητικών κειμένων του Ελύτη και της Κικής Δημουλάς .

Απόσπασμα από το έργο:

«Τόσο κοντά και τόσο μακριά. Ο Γιώργος ήταν σε αναπηρικό καροτσάκι. Η Μαρία περπατούσε. Ο Γιώργος δεν μπορούσε να βγει από το σπίτι του, γιατί τα αμάξια μπλόκαραν τα πεζοδρόμια. Η Μαρία και ο Γιώργος ήταν φτιαγμένοι ο ένας για τον άλλον. Δεν είχαν συναντηθεί όμως… ποτέ. Τόσο κοντά και τόσο μακριά. Μια σειρά από παράνομα παρκαρισμένα αμάξια-παρακαρισμένα από ανθρώπους- μπορεί να είναι μερικές φορές μακριά, αποστάσεις ασφαλείας. Ο Μπέν έμενε στο Ανατολικό Βερολίνο. Εκεί γεννήθηκε. Ήταν το σπίτι του. Η Άντι έμενε στο Δυτικό Βερολίνο το χώριζε ένα τείχος. Το Ανατολικό και το Δυτικό Βερολίνο. Ο Μπέν δεν μπορούσε –στην ίδια του την πόλη- να περάσει από τη μια μεριά στην άλλη. Η Άντι δεν μπορούσε –στην ίδια την πόλη- να περάσει από τη μια μεριά στην άλλη. Αποστάσεις ασφαλείας. Ένα και μόνο τείχος - φτιαγμένο από ανθρώπους- μπορεί να είναι μερικές φορές μακριά;

theatrikh parastash 20 04 2016