Η ΟΜ.Ε.Κ.ΕΝ. στο 2ο Υπαίθριο Παζάρι του 19ου Δ.Σχ. Κατερίνης

omekenpazari

Tο 2ο Υπαίθριο Παζάρι του διοργάνωσε ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 19ου Δημοτικού Σχολείου Κατερίνης, με σκοπό τη δημιουργία σχολικής βιβλιοθήκης, έλαβε χώρα την Παρασκευή 8/4 στην πλατεία Ελευθερίας στην Κατερίνη.
Την προσπάθεια του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων του 19ου Δημοτικού και Νηπιαγωγείου Κατερίνης συνέδραμαν ως συνδιοργανωτές της εκδήλωσης, η ομάδα ΟΜ.Ε.Κ.ΕΝ. του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης, ο Σύλλογος Προστασίας Παιδιών «Βενιαμίν», το Διαβαλκανικό Ινστιτούτο για Εκπαιδευτική και Οικονομική Ανάπτυξη, ο Σύλλογος Εικαστικών Καλλιτεχνών Πιερίας, η Κοινωνική Κουζίνα Αλληλεγγύης, η Οικολογική ομάδα «Μητέρα Γη», η Πρωτοβουλία του Πέλεκα καθώς επίσης και η Ένωση Συγγραφέων Κατερίνης.

Το παζάρι λειτούργησε όλη την ημέρα, από τις 9.00 το πρωί έως τις 9.00 το βράδυ, η ανταπόκριση συμπολιτών στο κάλεσμα των διοργανωτών για συλλογή αντικειμένων ήταν συγκινητική ενώ τις δικές τους προσφορές έκαναν τα καταστήματα «The Craft of Raven», το «Μαγικό Ραβδί» και η «Ρεζέρβα».
Επιπλέον, έντονο ήταν και το ενδιαφέρον των περαστικών για αγορά πασχαλινών λαμπάδων που κατασκεύασαν μέλη του σχολείου, παιδιά, γονείς αλλά και εκπαιδευτικοί, ενδιαφέρον όμως υπήρχε και για αγορά ενδυμάτων, σκευών και συσκευών, παιχνιδιών και στολιδιών καθώς και άλλων χρηστικών αντικειμένων.

omekenpazari2