Σεμινάριο ΚΑΡΠΑ στο 2ο ΕΠΑΛ

karpa 1

Εκπαιδευτικό σεμινάριο Καρδιοπνευμονικής Αναζωογόνησης (ΚΑΡΠΑ-CRP) και Αυτόματης Εξωτερικής Απινίδωσης (ΑΕΑ-AED) στο 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης

Το Σάββατο 20 Φεβρουαρίου πραγματοποιήθηκε στο 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης Εκπαίδευση–Πιστοποίηση στη Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση (ΚΑΡΠΑ-CRP) και την Αυτόματη Εξωτερική Απινίδωση (ΑΕΑ-AED). Με τον όρο καρδιοπνευμονική αναζωογόνηση εννοούμε την αλληλουχία των ενεργειών που πρέπει να ακολουθήσει ένα άτομο (διασώστης) προκειμένου να διατηρήσει στη ζωή ή/και να επαναφέρει ένα άτομο το οποίο δεν αναπνέει (θύμα). Ο αυτόματος εξωτερικός απινιδωτής (ΑΕΑ) είναι μία συσκευή που χορηγεί ηλεκτρικά σοκ σε θύματα με καρδιακή ανακοπή. Ο ΑΕΑ είναι κατασκευασμένος με τέτοιο τρόπο, ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί από όλους τους ανθρώπους ανεξαρτήτου ηλικίας, εκπαιδευτικού επιπέδου και σωματικής ακεραιότητας.

Το πρόγραμμα της εκπαίδευσης ακολούθησε τους κανόνες του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου Αναζωογόνησης (European Resuscitation Council - ERC) και περιελάμβανε:

• Σχετική διάλεξη με πληροφορίες για την CPR/AED.
  • Επίδειξη CPR/AED και θέσης ανάνηψης από το έμπειρο προσωπικό του ΕΚΑΒ.
  • Πρακτική άσκηση των εκπαιδευομένων στις παραπάνω τεχνικές.

Την εκπαίδευση πραγματοποίησαν πιστοποιημένοι εκπαιδευτές του ERC από το Ε.Κ.Α.Β Κατερίνης και Θεσσαλονίκης. Εκπαιδεύτηκαν είκοσι επτά πολίτες της Πιερίας από τους οποίους οι μισοί περίπου είναι εκπαιδευτικοί του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης.

Στους εκπαιδευθέντες δόθηκαν βιβλία σχετικά με την Καρδιοπνευμονική Αναζωογόνηση και την Αυτόματη Εξωτερική Απινίδωση (CPR/AED) και μοιράστηκαν τα σχετικά πιστοποιητικά.

Η οργάνωση του εκπαιδευτικού σεμιναρίου έγινε με πρωτοβουλία της διεύθυνσης του σχολείου και του Τομέα Υγείας Πρόνοιας, με σκοπό την εκπαίδευση και ευαισθητοποίηση πολιτών της Πιερίας πάνω στις τόσο σημαντικές και ιδιαίτερα χρήσιμες τεχνικές διάσωσης CRP και AED. Η προσπάθεια θα συνεχισθεί με στόχο την όσο το δυνατόν ευρύτερη ενημέρωση και εκπαίδευση του κοινού στις παραπάνω τεχνικές, γεγονός που πιστεύουμε θα αυξήσει τις πιθανότητες διάσωσης συνανθρώπων μας που υφίστανται καρδιακή ανακοπή.

karpa 2