Οκτώβριος μήνας πρόληψης κατά του καρκίνου του Μαστού

Ο Τομέας Υγείας Πρόνοιας με τις ειδικότητες: Νοσηλευτικής, Βρεφονηπειοκομίας και Ιατρικών εργαστηρίων συμμετείχε στην δράση του Δήμου Κατερίνης,μαζί με το σύλλογο καρξινοπαθών, για την Πρόληψη του καρκίνου του Μαστού.

"Σε αφορά και σένα. Ο καρκίνος του μαστού αφορά ΟΛΕΣ τις γυναίκες. Οι μέθοδοι διάγνωσης και θεραπείας έχουν εξελιχθεί τόσο ώστε αν η διάγνωση της νόσου  γίνει στα αρχικά στάδια, τότε μπορεί να αντιμετωπισθεί εως πλήρη ΙΑΣΗ της."  " Η ενημέρωση και η έγκυρη διάγνωση σώζει Ζωές".

Οι μαθητές του τομέα Υγείας Πρόνοιας μαζί με τους συνοδούς καθηγητές: κ. Βάσσιου Θ., Παπαγεωργίου Α.,Τζουρά Α., Ροδίου Δ. και τον κ. Δελήμπαλτα συγκεντρώθηκαν στην πλατεία όπου ο Δήμος είχε σταντ.για την ενημέρωση των πολιτών.  Ενημερώθηκαν από την κ. Κούγκα υπεύθυνη της δράσης για το σκοπό της δράσης, φόρεσαν μπλουζάκια με το αντίστοιχο σήμα και στη συνέχεια ενημέρωναν τους πολίτες της Κατερίνης διερχόμενους, στα μαγαζιά και στις υπηρεσίες.

Την Κυριακή 25-10-2015, στην Πλατεία Κατερίνης 7-9μμ, θα φωτιστεί το άγλαμα της Ελευθερίας και το συντριβάνι ροζ και θα έχουμε και άλλα event.

karkinos mastou1

karkinos mastou2