ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ 2ο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ

Οι εγγραφές στο 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης για τη νέα σχολική χρονιά θα ξεκινήσουν την Πέμπτη 18 Ιουνίου 2015 και θα πραγματοποιούνται καθημερινά από 9:00 μέχρι και 13:30. Οι εγγραφές των μαθητών ημερήσιων και εσπερινών ΕΠΑ.Λ. (όπως προβλέπεται από τη σχετική νομοθεσία) για κάθε σχολικό έτος, γίνονται μέχρι την ημερομηνία λήξης του προηγούμενου διδακτικού έτους (30 Ιουνίου).

Κατ΄ εξαίρεση μπορεί να γίνει εγγραφή το μήνα Σεπτέμβριο και μέχρι την έναρξη των μαθημάτων για τους μαθητές που δεν μπόρεσαν να εγγραφούν για λόγους ανωτέρας βίας, καθώς και για τους παραπεμπόμενους μαθητές σε επανεξέταση το Σεπτέμβριο.

Για την εγγραφή στην Α’ τάξη απαιτούνται τα παρακάτω δικαιολογητικά:

1. Πρωτότυπο απολυτήριο Γυμνασίου.

2. Πρόσφατο πιστοποιητικό γεννήσεως ή φωτοτυπία ταυτότητας του μαθητή.

3. Δύο (2) πρόσφατες φωτογραφίες του μαθητή.

4. Αίτηση-δήλωση του κηδεμόνα η οποία παρέχεται από το σχολείο.

Παρακαλούνται οι γονείς-κηδεμόνες των μαθητών να μεριμνήσουν για την έγκαιρη εγγραφή των παιδιών τους, γεγονός που θα συμβάλλει σε μεγάλο βαθμό στον καλύτερο προγραμματισμό της λειτουργίας των Επαγγελματικών Σχολείων της Κατερίνης για τη νέα σχολική χρονιά.

Πολλοί γονείς θεωρούν ότι η αποστολή των απολυτηρίων από το Γυμνάσιο σε κάποιο ΕΠΑΛ ισοδυναμεί με ταυτόχρονη εγγραφή του μαθητή. Θα πρέπει να αποσαφηνισθεί η προηγούμενη λανθασμένη εντύπωση σε μαθητές και γονείς. Για να ολοκληρωθεί η εγγραφή θα πρέπει ο κηδεμόνας του μαθητή να επισκεφθεί το σχολείο προσκομίζοντας τα προαναφερθέντα δικαιολογητικά.

Στο 2ο Επαγγελματικό Λύκειο Κατερίνης θα λειτουργήσουν την προσεχή σχολική χρονιά οι παρακάτω Τομείς και Ειδικότητες:

ΤΟΜΕΙΣ

• Υπάλληλος Αποθήκης και Συστημάτων

Εφοδιασμού

• Υπάλληλος Εμπορίας και Διαφήμισης

Οι μαθητές ανεξαρτήτως του τομέα που θα επιλέξουν στη Β’ τάξη, μπορούν να παρακολουθήσουν τα μαθήματα της Α’ τάξης σε όποιο ΕΠΑΛ επιθυμούν.

Η μεγάλη πλειοψηφία των μαθητών που επιλέγουν την Επαγγελματική Εκπαίδευση απορροφώνται από το 1ο και το 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης, τα οποία μπορούν να φιλοξενήσουν μαθητές μέχρι κάποιο όριο, το οποίο επιβάλλεται από τις κτιριακές υποδομές και τον εξοπλισμό των σχολείων.

Θα πρέπει να γνωρίζουν οι απόφοιτοι του Γυμνασίου που θα ακολουθήσουν την Επαγγελματική Εκπαίδευση, ότι σε περίπτωση που δεν προβούν στην έγκαιρη εγγραφή τους στο σχολείο που έχουν επιλέξει, υπάρχει η πιθανότητα να χρειασθεί να εγγραφούν σε ένα από τα υπόλοιπα ΕΠΑΛ της πόλης. Αυτή η διαδικασία αφορά τις εγγραφές στην Α’ Τάξη.

Τελειώνοντας κάποιος την Α΄ τάξη σε οποιοδήποτε ΕΠΑΛ μπορεί να επιλέξει οποιονδήποτε Τομέα (κατά την επιθυμία του) και να παρακολουθήσει τα μαθήματα στο αντίστοιχο ΕΠΑΛ χωρίς κανένα άλλο περιορισμό.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθύνεστε:

1ο ΕΠΑ.Λ.   (www.1epal-kater.pie.sch.gr)

T.Τερζοπούλου 150

2351024957

2ο ΕΠΑ.Λ.   (www.2epal-kater.pie.sch.gr )

Ν.Κεραμίδι, Κατερίνη

2351045650