Η ημέρα της γης

22 ΑΠΡΙΛΙΟΥ «H ΗΜΕΡΑ ΤΗΣ ΓΗΣ»

hmera ths ghs1

Στο 2ο ΕΠΑ.Λ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ η Ομάδα Ελάχιστης Κατανάλωσης Ενέργειας «ΟΜ.Ε.Κ.ΕΝ» στις 22 Απριλίου πραγματοποίησε εκδήλωση για τον εορτασμό της μέρας της γης. Τίτλος της εκδήλωσης δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον « Η Ημέρα της Γης». Πολύ πριν την εκδήλωση η ομάδα δημιούργησε αφίσα ενημέρωσης για το γεγονός και τα μέλη της ομάδας πληροφόρησαν τους συμμαθητές τους για την σημασία της μέρας και τους πρότειναν για εκείνη τουλάχιστον την μέρα να αφήσουν τα σκουρόχρωμα ρούχα και να γιορτάσουν φορώντας χρωματιστά. Πράγματι οι μαθητές ανταποκρίθηκαν στην πρόσκληση αυτή και η εκδήλωση με επιτυχία εκπλήρωσε τον σκοπό της.

hmera ths ghs2

Σκοπός της εκδήλωσης ήταν:

1. Να ευαισθητοποιήσει τους μαθητές σε θέματα περιβάλλοντος. Να συνδέσει στην συνείδησή τους ότι η κατανάλωση κάθε είδους ενέργειας είναι κατανάλωση γήινων πόρων, οι οποίοι όχι μόνο δεν είναι ανεξάντλητοι αλλά τα αποθέματα είδη βρίσκονται σε κρίσιμο σημείο.
  2. Να συνδέσει την κατανάλωση ενέργειας με τα φαινόμενα της κλιματικής αλλαγής, τα οποία γίνονται πλέον αισθητά και στην χώρα μας με τα έντονα καιρικά φαινόμενα, τα οποία θέτουν είδη σε κίνδυνο την ζωή των συνανθρώπων μας.

Σύντομη περιγραφή της εκδήλωσης:

Στην εκδήλωση πραγματοποιήθηκαν ομιλίες από μία ομάδα μαθητών με θέμα την ανακύκλωση και πως αυτή βοηθά στην μείωση κατανάλωσης ενέργειας. Δυο ομάδες μαθητών παρουσίασαν κάδους ανακύκλωσης αλουμινίου που κατασκευάστηκαν από τους ίδιους τους μαθητές. Επίσης, ενδιάμεσα στις ομιλίες και τις παρουσιάσεις μια άλλη ομάδα μαθητών ανέλαβε να ακουστούν τραγούδια οικολογικού περιεχομένου. Τέλος, δύο μαθητές απήγγειλαν ποιήματα τα οποία έγραψαν συμμαθητές ειδικά για αυτήν την εκδήλωση με θέμα το περιβάλλον και την ανακύκλωση των μπαταριών.

Στην εκδήλωση η συνάδελφος Κυπάρου Χρυσούλα ανακοίνωσε στους παραβρισκόμενους μαθητές την επιθυμία να συλλεχθούν ρούχα και να διατεθούν σε οικογένειες και παιδιά που τα έχουν απόλυτη ανάγκη. Με την πράξη αυτή βοηθάμε τον συνάνθρωπο αλλά και την ελάττωση κατανάλωσης ενέργειας αφού τα ρούχα Επαναχρησιμοποιούνται και δεν καταλήγουν στα σκουπίδια Μειώνοντας με αυτόν τον τρόπο τον όγκο των αποβλήτων.

Υπεύθυνος Ομάδας : Ευάγγελος Μαθιουδάκης Πε17.02