Ασφαλής πλοήγηση στο Διαδίκτυο - Τηλεδιάσκεψη

Την Πέμπτη 29-01-2015 μαθητές του τομέα Πληροφορικής του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης συμμετείχαν σε τηλεδιάσκεψη που πραγματοποιήθηκε από την Διώξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος με θέμα : Ασφαλής πλοήγηση στο διαδίκτυο

dioksi1
Κατόπιν συνεργασίας των κ.κ. Υπουργών Παιδείας και Προστασίας του Πολίτη και Δημόσιας Τάξης, θα πραγματοποιηθούν ημερίδες μέσω τηλεδιασκέψεων της Δ/νσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος με τις σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της χώρας, με θέμα: «Ασφαλής πλοήγηση στο διαδίκτυο».

Οι τηλεδιασκέψεις διεξάγωνται μέσω της Υπηρεσίας Τηλεδιάσκεψης του Παννελήνιου Σχολικού Δικτύου (ΠΣΔ) και απευθύνονται στους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές των Δ', Ε' & ΣΤ τάξεων των Δημοτικών σχολείων και τους μαθητές όλων των τάξεων των Γυμνασίων και Λυκείων. Οι μαθητές των Α', Β' και Γ' τάξεων Δημοτικού θα μπορέσουν να συμμετάχουν σε επόμενη φάση στις τηλεδιασκέψεις. Η κάθε σχολική μονάδα θα ενημερωθεί απο το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο με email τουλάχιστον 3 ημέρες πριν την ημερομηνία διεξαγωγής τηλεδιάσκεψης στην περιοχή της για τον τρόπο συμμετοχής στην τηλεδιάσκεψη.

dioksi2