ΟΜΕΚΕΝ

[ΟΜΑΔΑ ΕΛΑΧΙΣΤΗΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ]

Στο 2ο ΕΠΑ.Λ. Κατερίνης ιδρύθηκε η ΟΜάδα Ελάχιστης Κατανάλωσης Ενέργειας [ΟΜ.Ε.Κ.ΕΝ.] με υπεύθυνο καθηγητή το Μαθιουδάκη Ευάγγελο (ΠΕ17.02-Μηχανολόγο). Πρώτη δράση της ομάδας επιλέχθηκε η Ανακύκλωση Μπαταριών. Για την ευαισθητοποίηση των μαθητών η ΟΜ.Ε.Κ.ΕΝ, συνάδοντας με την τρέχουσα χρονική περίοδο, επέλεξε έναν πρωτότυπο τρόπο συλλογής μπαταριών προς ανακύκλωση. Επέλεξε για το νέο έτος να στολίσει ένα δέντρο που αντί για στολίδια έχει μπαταρίες και με τον τρόπο αυτό να στείλει τις ευχές της μαζί με ένα μήνυμα ελπίδας για το μέλλον.

Η ίδρυση της ομάδας αυτής προκύπτει από την ευαισθητοποίηση για την προστασία του περιβάλλοντος μέσα από τη συνετή χρήση των ενεργειακών πόρων του πλανήτη. Σκοποί της ομάδας η αναζήτηση τρόπων εξοικονόμησης ενέργειας και η εμπέδωση καλών πρακτικών μεταξύ των μαθητών για την ελαχιστοποίηση κατανάλωσης ενέργειας.

Υπεύθυνος Ομάδας: Μαθιουδάκης Ευάγγελος ΠΕ17.02 Μηχ/γος ΑΣΕΤΕΜ

omeken