Ευρωπαϊκό πρόγραμμα ARAVET - Συνάντηση εργασίας στην Πράγα

Στο πλαίσιο του ευρωπαϊκού προγράμματος Leonardo Da Vinci με θέμα "Augmented Reality Applications on the field of VocationalEducation and Training - ARAVET" πραγματοποιήθηκε η τρίτη συνάντηση των εταίρων (σχολείων και εταιριών) στην Πράγα, από τις 27 έως και τις 30 Οκτωβρίου 2014. Στη συνάντηση συμμετείχαν τέσσερα σχολεία (συμπεριλαμβανομένου και του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης) και τρείς εταιρίες από έξι διαφορετικές χώρες. Επικεφαλής της ελληνικής αποστολής ήταν ο Διευθυντής του 2ου ΕΠΑΛ Κατερίνης και συμμετείχαν επίσης, ο Υπεύθυνος του Τομέα Πληροφορικής και υπεύθυνος επικοινωνίας του προγράμματος κ. Σιδηρόπουλος Δημήτριος, ο Υπεύθυνος του Τομέα Γεωπονίας, Τεχνολογίας Τροφίμων και Διατροφής κ. Ραφαηλίδης Γεώργιος και ο εκπαιδευτικός Πληροφορικής κ. Τίγκας Κωνσταντίνος.

Την πρώτη μέρα της συνάντησης πραγματοποιήθηκε ξενάγηση στα σημαντικότερα αξιοθέατα της παλιάς πόλης της Πράγας, κατά την οποία τα μέλη της τσέχικης ομάδας έκαναν μία σύντομη αναδρομή στην ιστορία της πόλης και παρουσίασαν τα ξεχωριστά αρχιτεκτονικά ορόσημα της.

Την Κυριακή 28 Σεπτεμβρίου έλαβε χώρα συνάντηση εργασίας στο Ινστιτούτο Βουλγαρικού Πολιτισμού (Bulharsky Kulturhi Institut). Το συντονιστικό σχολείο (Τουρκία) άνοιξε το πρόγραμμα της συνάντησης με απολογισμό των μέχρι τώρα πεπραγμένων και παράλληλα αξιολόγησε την πρόοδο των εργασιών σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα του προγράμματος. Διαπιστώθηκε, ότι σε γενικές γραμμές, η υλοποίηση του προγράμματος εξελίσσεται κανονικά.

Στη συνέχεια παρουσιάσθηκαν από τις εταιρίες οι εφαρμογές λογισμικού που υλοποιούν τη χρήση της Επαυξημένης Πραγματικότητας (Augmented Reality) στα επιλεγμένα εκπαιδευτικά σενάρια, και θα χρησιμοποιηθούν στη διδασκαλία μαθημάτων στους Τομείς Πληροφορικής, Ηλεκτρονικής και Κλωστοϋφαντουργίας.

Ακολούθησε συζήτηση κατά την οποία τα εταρικά σχολεία που θα εφαρμόσουν τα λογισμικά στην πράξη πρότειναν μικρές τροποποιήσεις και βελτιώσεις, με σκοπό να τα καταστήσουν καταλληλότερα και συμβατότερα με τις εκπαιδευτικές ανάγκες των σχολείων.

Οι εταιρείες λογισμικού δεσμεύθηκαν να λάβουν υπόψη τις παραπάνω προτάσεις και να έχουν έτοιμα προς χρήση τα λογισμικά μέχρι το τέλος Οκτωβρίου. Πάραλληλα, μέχρι την ίδια καταληκτική μερομηνία θα έχει ολοκληρωθεί και ο σχετικός ιστότοπος (www.aravet-project.eu) σε όλες τις γλώσσες των εταιρικών σχολείων (Τούρκικα, Ελληνικά, Ρουμάνικα, Τσέχικα, Ιταλικά).

Την τρίτη μέρα πραγματοποιήθηκε περιήγηση στην περιοχή της Βόρειας Βοημίας. Τα μέλη των εταιρικών αποστολών επισκέφθηκαν ένα από τα λίγα επαγγελματικά σχολεία που ειδικεύονται στην Εφαρμοσμένη Τέχνη Επεξεργασίας Γυαλιού της περιοχής και εντυπωσιάσθηκαν από τις δραστηριότητες του σχολείου και τις κατασκευές των μαθητών.

Ακολούθησε επίσκεψη σε επαγγελματικό σχολείο Κλωστοϋφαντουργίας. Μέσα από τις παραπάνω επισκέψεις οι εκπαιδευτικοί των εταιρικών σχολείων είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν πτυχές της δομής της επαγγελματικής εκπαιδεύσης στην Τσεχία καθώς επίσης και του τρόπου με τον οποίο αυτή συνδέεται με την αγορά εργασίας. Η περιήγηση στη Βοημία εκτός από τις επισκέψεις των σχολείων συμπεριελάμβανε και ξεναγήσεις σε σημαντικά ιστορικά και πολιτισικά αξιοθέατα της περιοχής.

Οι εργασίες της συνάντησης έκλεισαν με το σχεδιασμό-επιμερισμό των επόμενων δραστηριοτήτων και την οριστικοποίηση του χρόνου διενέργειας της τελευταίας συνάντησης των εταίρων. Η συνάντηση αυτή θα πραγματοποιηθεί στην Κατερίνη από τις 15 μέχρι τις 20 Μαίου του 2015.

aravet prague2

aravet prague1