Αποτελέσματα μαθητικού διαγωνισμού

Το 2ο ΕΠΑΛ Κατερίνης προσκάλεσε τους μαθητές να συμμετέχουν σε Μαθητικό Διαγωνισμό Γελοιογραφίας-Κόμικς. Ο διαγωνισμός αφορούσε τους μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου μας.

ΣΚΕΠΤΙΚΟ

Στο πλαίσιο της συμμετοχής των μαθητών και των μαθητριών μας σε διάφορες δραστηριότητες, είναι σημαντικό να δοθεί η ευκαιρία στους εφήβους μαθητές να καταθέσουν τη σκέψη και τον προβληματισμό τους για θέματα που προβληματίζουν και ανησυχούν τους νέους σήμερα, όπως: αλληλεγγύη, ρατσισμός, ενδοσχολική βία, οικονομική κρίση, περιβάλλον, εξαρτήσεις (αλκοόλ, κάπνισμα, ναρκωτικές ουσίες, διαδίκτυο, τζόγος)

Η επιτροπή επιλογής των καλύτερων μαθητικών σκίτσων, σύμφωνα με τα κριτήρια που είχαν τεθεί και αφορούσαν την (πρωτοτυπία, την ικανίοτητα σχεδίασης το μήνυμα που μεταφέρει και το χιούμορ) κατέληξε στο παρακάτω αποτέλεσμα:

Πρώτο βραβείο, Ραπουτίκα Περιστέρα τμήμα ΑΓ2

repoutika peristera

Δεύτερο βραβείο, Ματσούκα Λουλούδα τμήμα ΑΓ2

matsouka loulouda

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές που προσπάθησαν και δημιούργησαν με το ταλέντο και την έμπνευσή τους τα σκίτσα. Το σχολείο θα συνεχίσει να δίνει σε όλους τους μαθητές την ευκαιρία να αναδεικνύουν τις ικανότητές τους μέσα από διάφορες δραστηριότητες στη διάρκεια της σχολικής χρονιάς.