Πανελλήνιος μαθητικός διαγωνισμός Γελοιογραφίας-Κόμικς

Οι παρακάτω μαθητές και μαθήτριες κατέθεσαν την αποψή και τον προβληματισμό τους σχετικά με τον ρόλο και τη θέση της Ελλάδας στην Ευρωπαϊκή Ένωση (ΕΕ) συμμετέχοντας στον διαγωνισμό με τα σκίτσα τους. Ζητούμενο ήταν να εκφράσουν οι μαθητές/τριες πρωτότυπη σκέψη διαφορετική από τη στεροετυπική που προβάλλουν τα ΜΜΕ, αλλά και το ταλέντο τους στο σκίτσο. Οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας και τα έργα τους είναι:

• Αναστασία Γιαννούλη (Α' Λυκείου)
  • Μανώλης Κατσουλογιαννάκης (Γ' Ιατρικών εργαστηρίων)
  • Κατερίνα Μπεκιροπούλου (Γ' Ιατρικών εργαστηρίων)
  • Αθανασία Σταμάτη (Β' Γεωπονίας)
  • Δημήτριος Τουλίκας (Α' Λυκείου)
  • Μαρία Τσαράϊ (Γ' Νοσηλευτικής)

Τα έργα των μαθητών/τριών παραθέτονται παρακάτω:

Η Κατερίνα Μπεκιροπούλου έγραψε για τον διαγωνισμό : "... αποφασίσαμε να συμμετέχουμε για να δείξουμε τις ικανότητές μας και να εκφράσουμε τον τρόπο σκέψης σαν παιδιά ως προς τα σύγχρονα προβλήματα της κοινωνίας που μας αφορούν άμεσα..."

Μπράβο σας παιδιά, ευχόμαστε τα καλύτερα για εσάς.

Κωνσταντίνος Τίγκας