Κοπή Πίτας 2014 - 2ο ΕΠΑΛ

«Κοπή βασιλόπιτας και βράβευση των αποφοίτων του σχολείου που πρώτευσαν κατά την εισαγωγή τους στα Α.Τ.Ε.Ι.»

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του 2ου ΕΠΑ.Λ. Κατερίνης σε συνεργασία με το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων, την Τρίτη 22 τρέχοντος μηνός, και με την παρουσία των προέδρων των τμημάτων της μαθητικής κοινότητας βράβευσε τους απόφοιτους του σχολείου που πρώτευσαν κατά την εισαγωγή τους στις σχολές των Ανωτάτων Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Α.Τ.Ε.Ι.) της χώρας.

Τους επιτυχόντες εκπροσώπησαν οι γονείς τους, αφού οι ίδιοι, λόγω της εξεταστικής περιόδου των σχολών τους, αδυνατούσαν να παραβρεθούν. Ο Διευθυντής του σχολείου, κ. Κύριλλος Τσερμπάκ , αφού χαιρέτησε γονείς, καθηγητές και μαθητές, τόνισε ότι είμαστε πολύ χαρούμενοι και υπερήφανοι για τις επιτυχίες των μαθητών μας και επεσήμανε ότι όλο το εκπαιδευτικό δυναμικό του σχολείου θα συνεχίσει να καταβάλλει κάθε δυνατή προσπάθεια για τη μόρφωση και επαγγελματική εκπαίδευση των μαθητών του. Αυτό που οι τελευταίοι θα πρέπει να πράξουν είναι να βάζουν στόχους και να προσπαθούν να τους πετύχουν. Ευχήθηκε καλή σταδιοδρομία στους επιτυχόντες και απένειμε ένα αναμνηστικό δώρο, ευγενική προσφορά του συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, στον καθένα.

Συγκεκριμένα, βραβεύτηκαν οι μαθητές :

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ

ΧΑΤΖΗΕΥΣΤΑΘΙΟΥ ΠΑΡΘΕΝΑ

ΤΕΧΝΟΛΟΓΩΝ ΓΕΩΠΟΝΩΝ (ΑΡΤΑ)

1

Κατόπιν, ο Δ/ντής μέσα σε ένα ευχάριστο και συναδελφικό κλίμα έκοψε πρώτα τη βασιλόπιτα των μαθητών. Τους ευχήθηκε καλή συνεργασία και προκοπή, τους προέτρεψε να είναι δημιουργικοί και ενθυμούμενος τη ρήση του Καζαντζάκη, « έχετε τα πινέλα, έχετε τα χρώματα, ζωγραφίστε τον παράδεισο και μπείτε μέσα », τους παρακίνησε να αγωνιστούν για το μέλλον τους… Το φλουρί έτυχε το τμήμα ΒΓ1, (της Β΄ τάξης, ειδικότητα Γεωπονίας ), στους μαθητές του οποίου υποσχέθηκε ο σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων χρηματική συνδρομή για την πραγματοποίηση μιας εκπαιδευτικής επίσκεψης.

Ακολούθησε η κοπή πίτας των καθηγητών. Το φλουρί έτυχε ο νεοφερμένος καθηγητής της πληροφορικής κ. Σωτήρης Παναγιωτίδης. Στον τυχερό αλλά και σ’ όλους τους διδάσκοντες ευχήθηκε ο Διευθυντής δημιουργική χρονιά, προσωπική και οικογενειακή, υγεία και αγαστή συνεργασία, και πρόσθεσε ότι παρόλες τις αντιξοότητες που βιώνουμε οι περισσότεροι σήμερα, εμείς οι εκπαιδευτικοί οφείλουμε να στηρίξουμε τη νεολαία μας, να την εμπνεύσουμε με αξίες και ιδανικά και με το παράδειγμά μας να την καθοδηγήσουμε σε δρόμους δημιουργικούς που οδηγούν σε ένα καλύτερο κόσμο.

Η εκδήλωση έκλεισε με ευχές, κεράσματα και αναμνηστικές φωτογραφίες.