Θεατρική Παράσταση Καθηγητών 2ου ΕΠΑΛ

ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΚΑΘΗΓΗΤΩΝ 2ου ΕΠΑΛ

Η θεατρική ομάδα του 2ου ΕΠΑΛ, με στόχο την ενίσχυση της θεατρικής παιδείας και την επαφή των μαθητών με την τέχνη και τον πολιτισμό, οργάνωσε και παρουσίασε στο χώρο του σχολείου τη θεατρική παράσταση «Τρελοί της εποχής».

Το έργο γράφτηκε από το Δ.Ψαθά για τους «τρελούς» της δικής του εποχής. Ανέβηκε για πρώτη φορά σε θεατρική σκηνή το 1944. Πριν από 70 χρόνια! Άνθρωποι φουκαράδες, ευαίσθητοι, ευσυνείδητοι που ταράζονται τα μυαλά τους, γιατί δεν προσαρμόζονται σε μια κοινωνία όπου επιβιώνουν οι «ψεύτες, κλέφτες και άρπαγες». Σήμερα, δυστυχώς, είναι πολύ πιο επίκαιρο από ποτέ.

Η κωμωδία αυτή καυτηριάζει κοινωνικές καταστάσεις ίδιες και απαράλλαχτες με αυτές που ταλαιπωρούν την Ελλάδα σήμερα. Η ιστορία επαναλαμβάνεται…

Αρκετές πρόβες σε ώρες εκτός διδακτικού ωραρίου, υλικά από το σχολείο, φαντασία και διάθεση των καθηγητών, ήταν μερικά από τα εφόδια που οδήγησαν την παράσταση στην επιτυχία της, όπως εκφράστηκε από όλους τους συναδέλφους και τους μαθητές του σχολείου.

Ευελπιστούμε η προσπάθεια αυτή να εμπνεύσει και να κινητοποιήσει περισσότερους καθηγητές αλλά και μαθητές του σχολείου ώστε να συμμετέχουν από την επόμενη σχολική χρονιά στην θεατρική ομάδα.

Στοιχεία έργου :

Τίτλος :  «Τρελοί της εποχής» Δ. Ψαθάς

Θεατρική Ομάδα : Γαλαξίδου Ζωή, Δαμβόπουλος Χριστόφορος, Δελήμπαλτας Παναγιώτης, Καλταρίδου Χριστίνα, Μπέλη Ελένη, Παπαγεωργίου Αγγελική, Πετάση Μαρία, Πετρίδου Θεοδώρα, Ραφαηλίδης Γιώργος, Τίγκας Κων/νος, Τσιρνάζογλου Εύα, Τσολχά Όλγα