ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΙΚΑ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ

Την Παρασκευή 19-04-2013, οι μαθητές (ΓΝ2) του τμήματος Νοσηλευτικής μαζί με τουςσυνοδούς καθηγητές Παπαγεωργίου Α. και Στεφανίδης Ι., επισκέφτηκαν το ΙΚΑ Κατερίνης.

Πραγματοποιήθηκε ξενάγηση στους χώρους από την Προϊσταμένη, οι μαθητές ενημερώθηκαν για τα ιατρεία, τις ειδικότητες, το ρόλο των ιατρείων, τον εξοπλισμό, καθώς και για το ρόλο του νοσηλευτή στα εξωτερικά ιατρεία του ΙΚΑ.

Επισκέφτηκαν το Κέντρο Προστασία και Φροντίδας μητέρας και παιδιού. όπου αντίστοιχα η γιατρός ενημέρωσε τους μαθητές για τη δράση του κέντρου.

Τις πληροφορίες που προσφέρουν στις μέλλουσες μητέρες, τις εξετάσεις που κάνουν πριν γεννήσουν, την ιατροφαρμακευτική κάλυψη, τα μαθήματα τοκετού, καθώς και μετά τη γέννα τη φροντίδα που παρέχουν.